İstanbul’un Saklı Cenneti Şile, Ağva Kahvaltı Mekanları

Deniz ve doğa keyfini bir arada yaşamak isteyen İstanbulluların en kolay ulaşabilecekleri lokasyonlardan biri olan Şile İstanbul’a yaklaşık 60 km mesafedeki Karadeniz kıyısındaki şirin bir ilçedir. Muhteşem manzarası ve  kahvaltı mekanları ile de hafta sonu şehir hayatından uzaklaşmak isteyenlerin kaçış noktalarından biri konumunda. Bu nedenle İstanbul’dan günübirlik gelenler tarafından yoğun rağbet görmektedir.  Şile’de bulunan en güzel açık büfe kahvaltı mekânları, en güzel köy kahvaltısı mekânları, serpme kahvaltı mekânları, organik kahvaltı sofrası içeren mekânlar, yöresel kahvaltı mekânlarının da içerisinde bulunduğu zengin bir kahvaltı mekânı rehberi ile hem zengin içeriğe sahip, hem de uygun fiyatları ile kaliteli mekanları sizler için derledik. İstanbul Anadolu yakası için kahvaltı mekânları arasında yer alan Şile’nin uzun büyüleyici sahilleri ve yemyeşil zengin ormanları ile birlikte sunduğu sakinlik ve şehrin gürültüsünden uzak, lüks kahvaltı mekânları ile kendinizi ödüllendirebilirsiniz. Ayrıca burada bulunan kahvaltı mekânları zengin yöresel menüleri uygun fiyatlar ile sunarak ailenizle veya arkadaşlarınızla mükellef bir kahvaltı sofrasında kolaylıkla buluşabileceğiniz ve hoşça vakit geçirebileceğiniz bir ortam da oluşturuyor.

Bu yazımızda sizlere Şile’de bulunan en lüks kahvaltı mekânlarını, yine Şile’de bulunan yöresel ve köy kahvaltı mekânlarını, Şile’nin içerisindeki açık büfe ve serpme kahvaltı mekânlarını sıralayan bir derleme düzenledik. İsterseniz daha fazla beklemeden, birbirinden güzel bu kahvaltı mekânlarına göz atalım:

1. Mola Gözleme Evi, Şile

Şile Avcı Korusu’ nda bulunan Mola Gözleme Evi, benzersiz doğasıyla ve besleyici serpme kahvaltısıyla çok huzurlu bir ortam sunuyor. Kıymalı patatesli gözlemesiyle ünlü mekân lezzetli menemeniyle de kendisinden söz ettiriyor. Bu nefis kahvaltı yerine yolunuz düşerse köy peynirini denemeyi de ihmal etmeyin.

2. Saklıgöl Kamandere Tesisleri, Şile

İstanbul’a bu kadar yakındayken çok uzaklarda hissedebileceğiniz göl kıyısında dingin ve huzurlu bir kahvaltı mekanı olan Saklıgöl Karamandere Tesisleri “Şile’de kahvaltı nerede edilir?” sorusuna cevap oluyor. Saklıgöl Karamandere Tesisleri’ne İstanbul-Şile otoyolundan Şile’ye ulaştıktan sonra Şile merkezine girmek yerine ana yoldan tam tersi yöne saptığınızda karşınıza çıkan Saklıköy tabelalarını takip ederek Karamandere Köyü’ne geldikten sonra ulaşılıyor.

3. Ayşe Abla’nın Yeri, Şile

Kendinizi evinizdeymiş gibi kahvaltı deneyimi yaşamak, hem hızlı hem de güler yüzlü bir hizmetle karşılaşmak isteyenler için Ayşe Abla’nın Yeri, en iyi seçenek olacak. Mekânda köy kahvaltısı, semaver çayı eşliğinde sunuluyor. Haftasonu kahvaltınızı buranın enfes gözlemeleriyle de zenginleştirebilirsiniz.

4. Massha, Şile

İstanbul’un sahil kasabası Şile’de Ayazma Plajı’nın hemen köşesinde tahta bir iskele üzerinde konumlandırılan Massha özünde bir balık restoranı. Massha aynı takdirde deniz ile iç içe bir konumda sunmuş olduğu lezzet dolu kahvaltısı ile harika bir seçenek sunuyor. Serpme olarak sunulan kahvaltı en az iki kişilik olarak hazırlanıyor.

5. Ağva Masal Evi

Kışın şöminenin başında, yazın dere kenarında huzuru dinleyebileceğiniz bu mekan adı gibi masal tadında. Ağva masal evi en çok şehrin stresinden kaçıp sığınmalık yemyeşil bahçesiyle  cezbetse da buradaki serpme köy kahvaltısı da yabana atılır türden değil. Mükellef kahvaltının ardından Göksu Deresi’ne karşı közde  keyif kahvesi de tadından içilmez.